Aleja Marszałkowska

Strona projektu przekształcenia ulicy Marszałkowskiej w wielkomiejską aleję, autorstwa stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy

Architektura

architektura

Nastrój burżuazyjnej ulicy handlowej w wielkim stylu wzmacnia zachowana historyczna zabudowa. Modernistyczno-secesyjny dom książki w Petersburgu wyróżnia się z daleka swoją potężną kopułą.
St. Petersburg, Prospekt Newski.
Fot. Tomasz Sikorski
architektura

Antytezą Newskiego Prospektu są ultranowoczesne obiekty 5. Alei. Na zdjęciu salon Apple’a. Przeszklony kubik jest nie tylko jedyną nadziemną częścią sklepu (klienci zjeżdżają w dół przeszkloną windą albo schodzą po równie przeszklonej klatce schodowej), ale również ikoną tego miejsca.
Fot. Ed Uthman under Creative Commons
Link: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Apple_store_fifth_avenue.jpg
architektura

Narożniki ulicy handlowej powinny wyróżniać się przestrzennie. Tak było na przedwojennej Marszałkowskiej, której prawie każdą przecznicę oznaczała kopuła na narożnym budynku. Należy rozważyć zastosowanie tego typu lokalnych dominant w przyszłej zabudowie narożników Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, Królewskiej, przedłużenia Próżnej, itd. Na zdjęciu Passeig de Gracia w Barcelonie.
Fot. Kitten86 released into public domaine
Link: Link: http://en.wikipedia.org/wiki/Passeig_de_Gr%C3%A0cia
architektura

Paryż, Pola Elizejskie (Champs-Elysees) Współczesna, nowatorska architektura wysokiej klasy może doskonale komponować się z tradycyjnym, wielkomiejskim budownictwem.
Fot. Artur Żebrowski
Link: http://www.pbase.com/azebrowski
architektura

Londyn, Oxford Street. Charakterystyczny punktowiec Centre Point, który raził londyńczyków zaraz po wybudowaniu, stał się od tego czasu ikoną ulicy przełamującą zwarty rytm kilkupiętrowej zabudowy. Analogiczny charakter pełnią na ulicy Marszałkowskiej trzy punktowce Ściany Wschodniej.
Fot. Will Fox released into Public Domain
architektura

Ulicy handlowej dobrze robi odrobina skandalu architektonicznego. Muzeum Guggenheima zaprojektowane przez Franka Lloyda Wrighta w 1959 na nowojorskiej 5. Alei wzbudziło kontrowersje. Wszystko wskazuje na to, że podobną rolę ekstrawaganckiego obiektu kulturowego będzie pełnił w Warszawie minimalistyczny gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej C. Kereza.
Fot. Leena Hietanen under GFDL
Link: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:5th_Avenue_-_Guggenheim.jpg
architektura

Modernistyczny abstrakcjonizm pasażu Lijnbaan w Rotterdamie stał się inspiracją dla warszawskiej Ściany Wschodniej ulicy Marszałkowskiej – jednego z najlepszych założeń lat 1960. FRW postuluje zachowanie unikalnej urbanistyki i architektury zespołu prof. Karpińskiego.
Fot. AMS
architektura

Oblicowane kamieniem wieżowce 5. Alei tworzące zwartą pierzeję kontrastują z klasyczną kolumnadą gmachu Metropolitan.
Fot. A. Balet under Creative Commons
Link: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Photograph_of_Fifth_Avenue_from_the_Metropolitan%E2%80%94New_York_City.jpg