Aleja Marszałkowska

Strona projektu przekształcenia ulicy Marszałkowskiej w wielkomiejską aleję, autorstwa stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy

Inspiracje Ideowe

WIELKIE ALEJE HANDLOWE

Każde miasto o ambicjach metropolii stara się wypromować swoją charakterystyczną Wielką Aleję. Spełnia ona funkcje handlowo-turystyczne, jest wyznacznikiem prestiżu miasta i zarazem jego ikoną. Stanowi salon wystawowy, dzięki któremu miasto buduje swój obraz. Nie ukrywajmy – podkoloryzowany. Nie wszystkie ulice w Paryżu przypominają Pola Elizejskie, niewiele londyńskich może się równać z Oxford Street. Jednak to przez pryzmat tych właśnie reprezentacyjnych arterii odbierane jest miasto.

Forum Rozwoju Warszawy prezentuje kompilację zdjęć najpiękniejszych alej handlowych Europy. W naszych poszukiwaniach zapędziliśmy się aż za Wielką Wodę, ale dominują fotografie metropolii europejskich. Skoncentrowaliśmy się na przedstawieniu metody uzyskania tak doskonałego rezultatu. Stąd, po krótkim wstępie panoramicznym, pokazujemy reportaż problemowy, z podziałem na Architekturę, Komunikację, Chodniki, Zieleń, Sklepy i Małą Architekturę. Udowadniamy, że tego typu rozwiązania można niskim kosztem wykorzystać w nowej ulicy Marszałkowskiej – przyszłej tętniącej życiem arterii handlowo-turystycznej.

Paryż, Pola Elizejskie (Champs-Elysees). 1910 m długości, 70 m szerokości. Jedna z najdroższych i jednocześnie najbardziej znanych ulic na świecie. Forum Rozwoju Warszawy (dalej FRW) nie ukrywa swojej fascynacji tą piękną aleją. Naszym celem jest uzyskanie podobnego efektu na ulicy Marszałkowskiej. Podstawowe ramy przestrzenne dają takie możliwości. Marszałkowska na odcinku szerokim (od Placu Konstytucji do ul. Królewskiej) ma 1900 metrów długości i 60 m szerokości.
Fot. Artur Żebrowski
Link: http://www.pbase.com/azebrowski

Paryż, Pola Elizejskie (Champs-Elysees)
Fot. wallyg under Creative Commons
Link: http://www.flickr.com/photos/wallyg/1440072259/

Paryż, Pola Elizejskie (Champs-Elysees)
Fot. Stuck in Customs under Creative Commons
Link: http://www.flickr.com/photos/stuckincustoms/2074393894/

Paryż, Pola Elizejskie (Champs-Elysees)
Fot. Stuck in Customs under Creative Commons
Link: http://www.flickr.com/photos/stuckincustoms/3220933705/

Sankt Petersburg, Prospekt Newski (Newskij Prospiekt). Szeroki odcinek ciągnie się przez 2,5 kilometra. Najbardziej prestiżowa ulica Petersburga. W całej Rosji może się równać tylko z moskiewską ulicą Twerską pod względem przepychu, a przewyższa ją architektonicznie. Resztki eleganckiej przedwojennej architektury zachowały się i na Marszałkowskiej. FRW postuluje ich rewitalizację i przywrócenie fasad do przedwojennej postaci.
Fot. Tomasz Sikorski

Königstrasse w Stuttgarcie to głowna ulica-deptak w Centrum Stuttgartu. Wzdłuz ulicy położone są dobre sklepy, restauracje, bary, puby, lodziarnie i kawiarnie. Ulicę upiększają fontanny. W zimie znajdziemy tu małe lodowisko, a w Adwencie w okolicznych uliczkach pojawiają się kramy serwujące grzane wino i prażone migdały.
Fot. aj82 under Creative Commons
Link: http://www.flickr.com/photos/alexander_johmann/171961388/

Nowy Jork. 5. Aleja (5th Avenue). Jedna z najdroższych handlowych ulic na świecie. Praktycznie wszystkie ekskluzywne sieci wybierają swoją główną siedzibę na Fifth Ave.
Fot. Leif Knutsen / GFDL

Praga. Plac Wacława (Vaclavske Namesti).
Fot. Che under Creative Commons
Link: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d8/Vaclavske_namesti_od_muzea.jpg/800px-Vaclavske_namesti_od_muzea.jpg

Chicago, Michigan Avenue.
Fot. David under Creatice Commons
Link: http://magellansalbum.com/gallery2/v/North+America/United+States/Illinois/Chicago/Michigan+Avenue+Magnificant+Mile.JPG.html

Frankfurt nad Menem. Zeil obsadzona szpalerami drzew. Ulica jest całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego. Stanowi miły kontrast w mieście wieżowców.
Fot. dontworry under GFDL
Link: http://commons.wikimedia.org/wiki/index.html?curid=2277396

Legendarny berliński Ku’damm.
Fot. Aazarus under Creative Common
Link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kurf%C3%BCrstendamm_2003.JPG

Madrid, Paseo de la Castellana.
Fot. Enrique Dans under Creative Commons
Link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Madryt

Monachium, Maximilianstrasse
Fot. zug55 under Creative Commons
Link: http://farm4.static.flickr.com/3058/2754860127_5aaa08fb9a.jpg?v=0

Edynburg. Princes St.
Fot. Zygzak

Londyn. Regent St.
Fot. mysteryclient

Barcelona, Passeig de Gracia. Najdroższa ulica Katalonii, siedziba najbardziej luksusowych sklepów miasta. Mimo szerokiej jezdni chętnie uczęszczana dzięki szerokim chodnikom oraz dużej ilości zieleni. Istnieją 4 szpalery drzew. Na jezdni wyznaczony jest buspas.
Fot. Andrea Buratti under Creative Commons
Link: http://es.wikipedia.org/wiki/Paseo_de_Gracia

Bukareszt, Unirii Boulvard. W intencji Ceaucescu szersza od Champs Elysees o 8 m (78 metrów), kończąca się monumentalnym Gmachem Parlamentu oraz placem na 1 mln ludzi. Duża ilość zieleni oraz fontanny pośród jezdni stanowią o jej unikalnym charakterze. Niestety na ciekawy obraz ulicy negatywnie rzutują wszechobecne reklamy.
Fot. Mele22 under Creative Commons
Link: http://en.wikipedia.org/wiki/Bucharest