Aleja Marszałkowska

Strona projektu przekształcenia ulicy Marszałkowskiej w wielkomiejską aleję, autorstwa stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy

Mała architektura

Dużą rolę w odbiorze reprezentacyjnych arterii odgrywa spójna, jednolita, atrakcyjna mała architektura. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z prawdziwymi dziełami sztuki. Secesyjna latarnia na Passeig de Gracia w Barcelonie.
Fot: MorBCN under Creative Commons
Link: http://www.flickr.com/photos/bcnbits/1779630038/

Monumentalna architektura dobrze współgra z fontannami. Na zdjęciu: Unirii Boulvard, Bukareszt.
Fot: Bogdan under GFDL
Link: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bucuresti_fantana.jpg

Z nowoczesną architekturą dobrze komponują się tradycyjne elementy kamienne. Ulica Marszałkowska posiada dużą ilość kamiennej ornamentyki, zwłaszcza na odcinku socrealistycznym. Należy je odnowić i zrewaloryzować.
Dusseldorf, Konigsallee.
Fot: davipt under Creative Commons.
Link: http://www.flickr.com/photos/davipt/247768082/

Kolonia, Hohe-Strasse. Nieodłącznym składnikiem małej architektury są stoliki kawiarniane i stojaki dla rowerów.
Fot: Willy Horsch under GFDL

Pojedyncze obiekty małej architektury mogą być poletkiem doświadczalnym dla utalentowanych studentów szkół plastycznych. „Zakręcona” ławeczka przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy.
Fot: Tomasz Sikorski

Interesujący przykład koszy na śmieci. Eleganckie, choć ustępujące wytrzymałością standardowej warszawskiej „donicy z betonu”.
Fot: mysteryclient

Glasgow, toaleta publiczna w formie słupa reklamowego.
Fot: mysteryclient

Trudno oczekiwać od wszystkich budynków jednolitości stylu. Dlatego to właśnie na małej architekturze ciąży obowiązek stworzenia jednolitego stylu i uporządkowanej kompozycji. Na ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy rolę spoiwa pełnią charakterystyczne latarnie i szpaler drzew.
Fot: Tomasz Sikorski