Aleja Marszałkowska

Strona projektu przekształcenia ulicy Marszałkowskiej w wielkomiejską aleję, autorstwa stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy

Zagospodarowanie

Zagospodarowanie Przykład

Architektura może być różna, ale partery zawsze zajęte są przez sklepy. Czy to wczesny modernizm szkocki…
Glasgow, Buchanan St.
Fot. zygzak

Zagospodarowanie Przykład

…czy stalinowski klasycyzm.
Kowno, Laiseves
Fot: Tomasz Sikorski

Zagospodarowanie Przykład

Symbolem wielkomiejskiego handlu są reklamy. Należy jednak dbać o ich estetykę i uporządkowanie. Brak w Kolonii szpetnych płacht wielkoformatowych. Wyróżniają się podświetlone panele i neony.
Fot: blogomat under Creative Commons.
Link: http://www.flickr.com/photos/blogomat/6252357/

Zagospodarowanie Przykład

prawdzonym pomysłem są wielkie podcienia. Zazwyczaj mieszczą one dwie kondygnacje handlowe. Obszerne witryny wystarczająco doświetlają wnętrze, zaś kolumny tworzą wrażenie intymności i oddzielają od ulicznego szumu. Tego typu zabudowę zastosowano w dużej ilości podczas budowy Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, na Placu Zbawiciela i między Placem Zbawiciela a Placem Konstytucji. Czerpano z tradycji renesansowych pałaców włoskich, a podcienia nazwano na ich cześć „Uffizi”.
Na zdjęciu inny wzorzec. Monachium, Maximilianstrasse
Fot: philippluecke under Creative Commons
Link: http://www.flickr.com/photos/25489182@N04/3227813413/in/set-72157611320986422/

Zagospodarowanie Przykład

W nowych budynkach przyziemia powinny być już na etapie projektu przeznaczone do handlu. Środkiem do tego prowadzącym są – jak na widocznej na zdjęciu okolicy berlińskiego Potsdamer Platz – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Fot: mysteryclient