Z PASJĄ DLA MIASTA

Archiwum

 • Przestrzeń ulicy Świętokrzyskiej była w przygnębiająco złym stanie. O wszystkich jej wadach i ułomnościach piszemy w dziale "tak było". Krzywe chodniki, zdegradowana mała architektura i niekończący się korek - to wszystko czekało na nas dotąd na tej ulicy.
  Świętokrzyska otrzymała jednak szansę, jakiej nie będą mieć inne ulice. Tą szansą jest budowa II linii metra. Dzięki niej, cała ulica stała się wielkim placem budowy. Musiała tu powstać zupełnie nowa przestrzeń. Naszym celem było, by stała się ona estetyczna, funkcjonalna i przyjazna wszystkim użytkownikom. Jaka dokładnie? Naszym zdaniem powinni o tym zadecydować urbaniści, ale też mieszkańcy i użytkownicy tej ulicy.

  Zobacz więcej

 • Na ulicę Świętokrzyską przed remontem można by patrzeć z różnych stron - niestety, w większości przypadków nie był to widok przyjemny. Podkreślmy, że nie chodzi tu bynajmniej o zabudowę: ta prezentuje się, mimo typowo śródmiejskiego przykurzenia, bardzo efektownie. Gorzej było, jeśli spojrzało się na przestrzeń między budynkami. Nieustający korek, dziurawa nawierzchnia, wszechobecny parking. A do tego fatalna kostka bauma, krzywe chodniki i wszelkiego rodzaju ohydne słupki i reklamy. Dziś na szczęście to już przeszłość.
  Zobacz więcej

 • Jak powinna wyglądać Świętokrzyska? O jej funkcji i charakterze powinni zdecydować nie tylko specjaliści, ale też mieszkańcy i użytkownicy. To dla nich powinna być Świętokrzyska i ich zdanie powinno się liczyć najbardziej.
  Zachęcamy do zapoznania się z deklaracjami oraz przepisami prawa określającymi jaka powinna być Świętokrzyska. Prezentujemy też możliwe warianty wyglądu oraz funkcji ulicy. Na ile zrealizowany remont odpowiada tym założeniom i dokumentom?

  Zobacz więcej

 • Pomysł przemiany ul. Świętokrzyskiej w wielkomiejską aleję zaprezentowaliśmy jako pierwsi w 2010 r. Przez 4 lata podjęliśmy wiele starań, by doprowadzić do dyskusji na temat ostatecznego kształtu ulicy po zakończeniu budowy metra. Zorganizowaliśmy warsztaty projektowe z udziałem mieszkańców, którzy tworzyli własną wizję ulicy oraz debatę z udziałem prezydenta Jacka Wojciechowicza, który obiecał że Świętokrzyska zostanie odmieniona. Monitorowaliśmy postępy przygotowań, składaliśmy wnioski i występowaliśmy w mediach, by przekonać władze Warszawy o wadze tego tematu.

  Zobacz więcej

 • Lista naszych artykułów dotyczących ul. Świętokrzyskiej. Śledziliśmy postępy przygotowań do remontu, apelowaliśmy o zmiany w projekcie i włączenie mieszkańców do współdecydowania o jego ostatecznym kształcie.

  Zobacz więcej

 • Od momentu publikacji nasz pomysł wzbudzał zainteresowanie mediów. Członkowie stowarzyszenia propagowali ideę Nowej Świętokrzyskiej m.in. przed kamerami TVN Warszawa i na łamach Gazety Stołecznej. Projekt odbił się echem również w innych mediach, a także na forach i blogach internetowych. Zaangażowanie lokalnych mediów na pewno przyczyniło się do docelowego wyglądu ulicy po remoncie. Zebraliśmy artykuły prasowe, aby można było prześledzić jak zmieniało się podejście do naszego projektu.
  Zobacz więcejKontakt